Jest to dalszy ciąg tekstu o podstawach fotografowania sportu, zamieszczonego tutaj.
Zarówno siatkówkę jak i piłkę ręczną najlepiej fotografować z poziomu boiska, jednak dostęp tam, i to w określone sektory, mają wyłącznie akredytowani dziennikarze. Im wyższy poziom rozgrywek, tym o uzyskanie akredytacji trudniej, ale do tematu akredytacji jeszcze wrócimy w dalszej części wpisu.
Podczas rozgrywek w piłkę siatkową lub piłkę ręczną rozgrywanych w Polsce w ramach Plusligi, Orlen Ligi czy PGNiG Superligi fotografów obowiązują ściśle określone wymagania dotyczące miejsc z których mogą fotografować, gdzie mogą przebywać w danej chwili i kiedy się przemieszczać. Naruszenie tych zasad może być niebezpieczne nie tylko dla fotografów, ale także zawodników i innych uczestników rozgrywek oraz może skutkować odebraniem akredytacji, usunięciem fotografa z hali sportowej lub innymi karami. Odpowiednie regulacje znajdują się w regulaminach rozgrywek udostępnianych na swoich stronach internetowych przez organizatorów rozgrywek i należy się z nimi bezwzględnie zapoznać.
Dlatego na początek warto spróbować fotografować niższe klasy rozgrywek, gdzie również emocji nie zabraknie i wyzwanie będzie mniejsze. Może się okazać, że zdobycie akredytacji nie będzie takie trudne lub wręcz niepotrzebne. Także rygory jakim podlega fotograf podczas rozgrywek nie będą tak uciążliwe i z całą bezwzględnością egzekwowane. Pomoże to w eksperymentowaniu np. z różnymi typami ujęć.
Rozgrywki amatorskie będą również łatwiejsze do fotografowanie ze względu na wolniejsze tempo akcji. W profesjonalnych rozgrywkach piłki siatkowej czy ręcznej piłka porusza się z prędkością często przekraczającą 100 km/h, co jest bardzo wymagające dla posiadanego sprzętu i … naszego refleksu.
Istotne jest poznanie zasad gry fotografowanej dyscypliny a najlepiej również taktyki i sposobów gry danego zespołu.
Na koniec jeszcze kilka słów o akredytacjach. Jest to nic innego jak zezwolenie organizatora na wykonywanie przez konkretną osobę, tutaj fotografa, swoich czynności podczas rozgrywek. Jest to potwierdzenie że dana osoba jest kompetentna do wykonywania określonych zadań. Osoba taka dostaje identyfikator, ubiór lub w inny sposób jest oznaczana, aby osoby zabezpieczające miejsce rozgrywek mogły ją wpuścić w miejsca przeznaczone dla fotografów.
Aby otrzymać akredytację należy wcześniej zwrócić się do organizatora rozgrywek ze stosownym wnioskiem (często udostępniane są wcześniej ich wzory), wypełnić i przesłać w określonym czasie i cierpliwie czekać na zakończenie procesu akredytacji.
Częstym wymogiem ubiegania się o akredytację na mecze wyższych klas rozgrywkowych jest posiadanie legitymacji dziennikarskiej.
