W kolejnym artykule dotyczącym stosowania przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (jednolity tekst Dz.U. z 2006 r., nr 90, poz. 631 z późn. zm.) w szeroko pojętej fotografii ślubnej odniesiemy się do możliwości publikacji zdjęć w zależności od miejsca ich wykonania.
W świetle obowiązującego w Polsce prawa fotografować można wszystko z wyjątkami określonymi przepisami szczególnymi. Do takich wyjątków obecnie należy zaliczyć przypadki wymienione w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. nr 237, poz. 1419), rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 2003 r. w sprawie obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa oraz ich szczególnej ochrony (Dz. U. nr 116, poz. 1090) oraz w ustawie o muzeach.
W przestrzeni publicznej (np. na ulicy) oraz w przestrzeni prywatnej (np. domu, imprezie zamkniętej) możemy fotografować bez ograniczeń. Zasadniczą kwestią jest jednak możliwość późniejszego legalnego korzystania z wykonanej fotografii. W tym właśnie miejscu zaczynają się regulacje istotne przy wykonywaniu fotografii ślubnych, gdyż sama możliwość legalnego wykonania zdjęć w niektórych miejscach nie daje nam możliwości legalnego z nich korzystania.
Jak zaznaczaliśmy już w pierwszej części artykułu, każda osoba ma prawo do ochrony swego wizerunku oraz swojej prywatności. Ochrona ta polega na możliwości wyrażenia sprzeciwu przez osobę fotografowaną. Co ważne, sprzeciw taki może być wyrażony zarówno słownie jak również poprzez zachowanie osoby fotografowanej, wskazujące na dezaprobatę wobec takiego postępowania.
Można rozpowszechniać wizerunek osoby będącej częścią całości jak zgromadzenie lub impreza publiczna. W przypadku realizacji reportażu z takiej imprezy nie ma potrzeby pytania o zgodę na wykorzystanie wizerunku, ale należy zaznaczyć, że śluby i wesela nie są imprezami publicznymi! Wbrew błędnemu poglądowi niektórych fotografów, także kościół nie jest miejscem publicznym w związku z czym, publikacja zdjęć z wizerunkiem osób w nim przebywających podczas ślubu wymagałaby zgody na rozpowszechnianie wizerunku każdego ze sfotografowanych.
O innych aspektach stosowania przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w fotografii ślubnej napiszemy już wkrótce w kolejnej części artykułu.
